Absolutní nula: Dokážeme ji někdy dosáhnout?
Využití v supravodivosti
Absolutní nula, teplota -273,15 °C (0 Kelvinů), představuje teoretický stav, kdy se veškerý tepelný pohyb částic zastavuje. Ačkoliv dosažení absolutní nuly je prakticky nemožné, fyzika nízkých teplot odhalila fascinující jevy, mezi nimiž vyniká supravodivost. Supravodivost je stav hmoty charakterizovaný nulovým elektrickým odporem.
Při ochlazení některých materiálů na teploty blízké absolutní nule dochází k jevu, kdy se elektrony v materiálu párují a pohybují se bez jakýchkoliv ztrát energie. Supravodiče se tak stávají ideálními vodiči elektřiny, což otevírá dveře k široké škále aplikací.
Představte si svět bez ztrát energie v elektrických vedeních. Supravodivé kabely by umožnily přenos elektřiny na obrovské vzdálenosti bez jakýchkoliv ztrát, čímž by se zefektivnila energetika a snížila naše závislost na fosilních palivech. Supravodivé magnety nacházejí uplatnění v lékařské diagnostice (magnetická rezonance), v urychlovačích částic (CERN) a v prototypech vlaků na magnetickém polštáři (Maglev).
Výzkum supravodivosti je stále v plném proudu a vědci neustále hledají nové materiály s vyšší kritickou teplotou supravodivosti, tedy teplotou, při které materiál přechází do supravodivého stavu. Objev supravodičů fungujících při pokojové teplotě by znamenal revoluci v mnoha odvětvích a zásadně by změnil náš svět.
Přesné měření a senzory
Absolutní nula, fascinující hranice -273,15 °C, představuje teplotu, při které se teoreticky zastavuje veškerý tepelný pohyb atomů a molekul. Dosáhnout této neuvěřitelně nízké teploty je však prakticky nemožné. Přesto se vědci a inženýři k ní dokáží přiblížit na miliontiny stupně Celsia. K měření těchto extrémně nízkých teplot slouží sofistikované technologie a senzory, které se spoléhají na kvantové jevy a vlastnosti materiálů při ultra nízkých teplotách.
Jedním z příkladů je měření elektrického odporu. Některé materiály, například speciálně připravené supravodiče, vykazují při teplotách blízkých absolutní nule jev nazývaný supravodivost, kdy jejich elektrický odpor klesá na nulu. Měřením tohoto odporu s vysokou přesností lze určit teplotu s ohromující přesností.
Další metodou je využití laserů a zachycování atomů. Pomocí laserů je možné zpomalit pohyb atomů téměř na nulu a udržovat je v tzv. optické mřížce. Sledováním vibrací těchto "zamrzlých" atomů dokáží vědci určit teplotu s přesností na několik miliardtin stupně nad absolutní nulou.
Tyto přesné metody měření a sofistikované senzory otevírají dveře do světa kvantových jevů a umožňují vědcům studovat chování hmoty v extrémních podmínkách. Díky nim se dozvídáme více o základních vlastnostech vesmíru a otevíráme dveře novým technologiím, jako jsou kvantové počítače a senzory s bezprecedentní citlivostí.
Výzkum vesmíru a kryogenika
Výzkum vesmíru je fascinující oblast, která se neobejde bez kryogeniky, vědy o extrémně nízkých teplotách. Proč? Protože vesmír je chladný, velmi chladný. Teplota v hlubokém vesmíru se blíží absolutní nule, což je -273,15 °C, tedy 0 Kelvinů. Při této teplotě se zastavuje veškerý tepelný pohyb atomů a molekul. Dosáhnout absolutní nuly je ale nemožné, i když se k ní vědci dokáží přiblížit na neuvěřitelně malý zlomek stupně.
Kryogenika hraje v kosmickém výzkumu klíčovou roli. Umožňuje například chladit infračervené teleskopy, aby jejich vlastní tepelné záření nerušilo pozorování. Díky ní fungují i supravodivé magnety, které se používají v senzorech a komunikačních systémech. Bez kryogeniky by nebylo možné vyvíjet a testovat technologie pro mise do hlubokého vesmíru, kde panují extrémní podmínky.
Uchovávání biologických materiálů
Absolutní nula, tedy teplota -273,15 °C (nebo 0 Kelvinů), představuje teoretický stav, kdy se zastavuje veškerý tepelný pohyb částic. V praxi je dosažení absolutní nuly nemožné, i když se vědci dokázali přiblížit na neuvěřitelně nízké teploty. Proč je ale absolutní nula tak fascinující z hlediska uchovávání biologických materiálů?
Při extrémně nízkých teplotách se rychlost chemických reakcí, které způsobují degradaci, zpomaluje. Teoreticky by se při absolutní nule tyto reakce zastavily úplně. To otevírá dveře k uchovávání buněk, tkání a orgánů po neomezenou dobu bez ztráty jejich vlastností.
Představa zmrazení orgánů pro transplantace, uchování vzácných genetických materiálů nebo dokonce hibernace celých organismů je lákavá. Technologie kryokonzervace, tedy uchovávání biologických materiálů při velmi nízkých teplotách, se již dnes využívá. Například spermie, vajíčka nebo embrya se běžně uchovávají v tekutém dusíku při -196 °C.
Existují však i značné překážky. Hlavním problémem je tvorba ledových krystalů, které mohou poškodit buněčné struktury. Vědci proto hledají způsoby, jak tento proces obejít, například pomocí kryoprotektivních látek nebo ultrarychlého zmrazování.
Ačkoliv je uchovávání biologických materiálů při teplotách blízkých absolutní nule stále spíše hudbou budoucnosti, vědecký pokrok v této oblasti neustává. Možná se tak jednou dočkáme doby, kdy nám kryokonzervace umožní překonat omezení daná časem a zachovat život v jeho nejrůznějších formách.
Budoucnost: kvantové počítače?
Absolutní nula, teplota -273,15 °C, představuje bod, kdy se teoreticky zastavuje veškerý tepelný pohyb. V praxi je dosažení absolutní nuly nemožné, ale vědci se k ní dokáží přiblížit na miliontiny stupně. Otázkou je, co se stane s hmotou při teplotách blízkých absolutní nule a jak by se daly využít? Jednou z oblastí, kde by extrémně nízké teploty mohly hrát klíčovou roli, je vývoj kvantových počítačů. Tyto počítače budoucnosti slibují exponenciální nárůst výpočetního výkonu oproti současným technologiím. Kvantové jevy, na kterých jsou založeny, jsou však velmi citlivé na rušení z okolního prostředí, včetně tepelného šumu. Právě zde přichází na řadu extrémní chlazení. Vytvořením prostředí s teplotami blízkými absolutní nule se minimalizuje tepelný šum a umožní se kvantovým počítačům pracovat s maximální přesností a efektivitou. Výzkum v oblasti kvantových počítačů je stále v počátcích, ale potenciál této technologie je obrovský. Od vývoje nových materiálů a léčiv po řešení složitých matematických problémů, kvantové počítače by mohly změnit svět, jak ho známe. A extrémní chlazení bude hrát klíčovou roli v jejich dalším vývoji.
Publikováno: 19. 06. 2024
Kategorie: Technologie