Ekonomika: Zvládněte výpočet DPČ 2023 bez stresu

Výpočet Dpč 2023

Kdo podává daňové přiznání?

Daňové přiznání podávají v České republice fyzické i právnické osoby, které splní zákonem stanovené podmínky. Mezi nejčastější případy patří příjem z podnikání, pronájmu, prodeje nemovitosti nebo investic. Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na osoby s příjmy ze zahraničí nebo s příjmy přesahujícími určitou hranici. Naopak, pokud máte pouze příjmy ze zaměstnání, u kterých vám daň odvádí zaměstnavatel, a nesplňujete žádné další podmínky, daňové přiznání zpravidla podávat nemusíte. Vždy je ale vhodné si ověřit svou daňovou povinnost na oficiálních stránkách Finanční správy nebo se poradit s daňovým poradcem.

Termíny pro podání v roce 2023

V roce 2023 vychází termíny pro podání daňového přiznání takto: pro elektronické podání je to do 2. května 2023 a pro papírové podání do 3. dubna 2023. Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, máte čas až do 3. července 2023. Nezapomeňte, že termíny jsou pevně dané a jejich nedodržení může mít za následek pokuty.

Základ daně a daňové slevy

Základ daně představuje část vašich příjmů, ze které se skutečně vypočítává daň z příjmu. Nejdříve si od vašich hrubých příjmů odečtete nezdanitelné části a uplatníte odečitatelné položky. Tím získáte základ daně. Daňové slevy naopak snižují přímo vypočtenou daň. Mezi nejznámější patří sleva na poplatníka, sleva na studenta nebo sleva na invaliditu. Existují také daňové úlevy, které se odečítají přímo z daně a snižují daňovou povinnost. Nezapomeňte, že pro uplatnění slev a úlev je potřeba splnit určité podmínky a doložit je patřičnými dokumenty v daňovém přiznání.

Novinky pro rok 2023

V roce 2023 nás čeká řada novinek. Technologický pokrok nezastavíme a tak se můžeme těšit na výkonnější procesory, telefony s ještě lepšími fotoaparáty a dostupnější virtuální realitu. V módě se vrací minimalismus a přírodní materiály. Automobilový průmysl se bude i nadále zaměřovat na elektromobilitu a autonomní řízení. V neposlední řadě se očekává růst mezd a zlepšení životního prostředí.

Daňové tipy a rady

V dnešní době plné změn a úprav daňových zákonů je těžké se v nich vyznat. Připravili jsme si pro vás proto několik tipů a rad, jak ušetřit na daních a vyhnout se zbytečným sankcím. Vedení podrobných záznamů o příjmech a výdajích je základem pro správné zdanění. Nezapomeňte uplatnit všechny slevy a odpočty, na které máte nárok. Mezi nejčastější patří slevy na děti, manželku/manžela a úroky z hypotéky. Využijte také daňové zvýhodnění na penzijní a životní pojištění. Pokud si nejste jistí, jak na to, neváhejte se obrátit na daňového poradce. S jeho pomocí se vyhnete chybám a ušetříte čas i peníze.

Užitečné online nástroje

V dnešní digitální době existuje nepřeberné množství online nástrojů, které nám mohou usnadnit život. Ať už potřebujete zkontrolovat gramatiku, přeložit text, upravit fotku nebo najít inspiraci pro vaření, internet má pro vás řešení. Pro milovníky jazyků je tu například online slovník Lingea, který nabízí překlady do mnoha jazyků, gramatické informace a užitečné fráze. Pro ty, kteří se potýkají s gramatikou, je tu nástroj LangTool, který zkontroluje váš text a upozorní na případné chyby. Pro úpravu fotek můžete využít online editor Canva, který nabízí širokou škálu šablon, fotek a grafických prvků. A pokud hledáte inspiraci pro vaření, zkuste online kuchařku Vareni.cz, kde najdete tisíce receptů z celého světa.

Publikováno: 02. 06. 2024

Kategorie: ekonomika

Autor: DanielJurek

Tagy: výpočet dpč 2023 | výpočet daňového přiznání na rok 2023