Korejský won: Vše, co potřebujete vědět o této měně

Korejský Won

Historie korejského wonu

Korejský won (₩) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Název „won“ sdílí etymologický původ s čínským jüanem a japonským jenem, všechny znamenají „kulatý“. Před rozdělením Koreje v roce 1945 se používal korejský jen, který byl navázán na japonský jen. Po rozdělení si obě Koreje zavedly vlastní měny, Severní Korea severokorejský won.

V počátcích své existence byl jihokorejský won navázán na americký dolar, ale v 70. letech přešel na pohyblivý kurz. V 90. letech pak prošel měnový systém Jižní Koreje liberalizací a deregulací, což vedlo k větší volatilitě kurzu wonu. V současnosti je won jednou z nejvíce obchodovaných měn v Asii a jeho kurz je ovlivňován faktory, jako je obchodní bilance Jižní Koreje, měnová politika centrální banky a globální ekonomické podmínky.

Won se dělí na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. Bankovky jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů a mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Design bankovek a mincí často odráží korejskou kulturu a historii, s vyobrazením významných osobností, památek a uměleckých děl.

Vydávání a regulace

Korejský won (značka: ₩; kód: KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává jej Bank of Korea, centrální banka země, se sídlem v hlavním městě Soulu. Won je rozdělen na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Bank of Korea má na starosti stabilitu wonu, a to především prostřednictvím měnové politiky, která zahrnuje stanovování úrokových sazeb a kontrolu množství peněz v oběhu. Cílem Bank of Korea je udržovat cenovou stabilitu a podporovat udržitelný ekonomický růst.

Vydávání bankovek a mincí spadá pod přísnou regulaci a dohled Bank of Korea. Bankovky se tisknou v Korea Minting and Security Printing Corporation, zatímco mince se razí v Korea Minting, Security Printing & ID Card Operating Corporation, obojí pod dohledem centrální banky. Bank of Korea určuje nominální hodnoty, design a objem vydávaných bankovek a mincí.

Regulace korejského wonu zahrnuje také dohled nad devizovým trhem. Ačkoliv je won volně směnitelnou měnou, Bank of Korea zasahuje na trh v případě potřeby, aby zabránila prudkým výkyvům kurzu, které by mohly ohrozit ekonomickou stabilitu.

Bankovky a mince v oběhu

Jihokorejský won (₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Won je rozdělen na 100 jeonů, ačkoliv jeony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi pouze u cen některého zboží. Bank of Korea, centrální banka Jižní Koreje, má výhradní právo vydávat bankovky a mince.

V oběhu se v současnosti nacházejí bankovky o hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů. Na bankovkách jsou vyobrazeny významné osobnosti korejské historie a kultury, například král Sejong Veliký (10 000 wonů) nebo učenec Yi I (5 000 wonů). Mince se používají v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Na mincích jsou vyobrazeny symboly korejské kultury, jako jsou tradiční stavby, rostliny nebo zvířata.

Vzhledem k nízké hodnotě wonu v porovnání s jinými měnami, jako je americký dolar nebo euro, je běžné platit v Jižní Koreji hotovostí i za větší nákupy. Kreditní karty jsou však široce akceptovány, a to zejména v hotelech, restauracích a obchodech ve větších městech.

Kurz wonu k dolaru a euru

Korejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962, kdy nahradil dřívější hwan. Dělí se na 100 chonů, ačkoliv chony se v běžném platebním styku nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u oficiálních kurzů a směnných tabulek. Pro běžné platby se používají bankovky v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů a mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů.

Směnný kurz wonu k dolaru a euru se řídí pohyby na mezinárodním devizovém trhu a je ovlivňován faktory jako je ekonomická situace v Jižní Koreji, obchodní bilance země, měnová politika Bank of Korea (centrální banka Jižní Koreje) a globální ekonomické trendy. V posledních letech se kurz wonu k dolaru pohybuje v rozmezí zhruba 1 000 až 1 200 wonů za dolar. Kurz wonu k euru je pak odvozen od kurzu dolaru k euru a pohybuje se v rozmezí zhruba 1 100 až 1 350 wonů za euro.

Pro turisty cestující do Jižní Koreje je užitečné vědět, že směnárny na letištích a v turistických centrech obvykle nabízejí méně výhodné kurzy než banky. Nejvýhodnější kurz obvykle získáte, pokud budete platit platební kartou. Většina obchodů a restaurací v Jižní Koreji akceptuje mezinárodní platební karty, jako jsou Visa a Mastercard.

Vliv ekonomiky na kurz wonu

Korejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Jeho hodnota, stejně jako u jiných měn, podléhá vlivům ekonomických faktorů jak v Jižní Koreji, tak ve světě. Silná ekonomika obvykle vede k silnější měně. Jižní Korea, jakožto jeden z asijských tygrů, má vysoce rozvinutou ekonomiku zaměřenou na export. Růst klíčových odvětví, jako je elektronika, automobilový průmysl a IT, posiluje korejský won. Naopak ekonomické zpomalení, pokles exportu nebo nejistota na globálních trzích mohou vést k oslabení wonu.

Důležitým faktorem je také měnová politika Korejské banky. Zvyšování úrokových sazeb obvykle přitahuje zahraniční investice, což posiluje won. Naopak snižování úrokových sazeb může vést k odlivu kapitálu a oslabení měny. Dalším faktorem ovlivňujícím kurz wonu je inflace. Vysoká inflace snižuje kupní sílu wonu a může vést k jeho oslabení. Naopak nízká a stabilní inflace je pro won pozitivní. Globální ekonomické a politické události, jako jsou obchodní války, geopolitická napětí nebo přírodní katastrofy, mohou také ovlivnit kurz wonu. Například nejistota na globálních trzích může vést k přesunu kapitálu do bezpečných aktiv, jako je americký dolar, což oslabuje won.

Korejský won v mezinárodním obchodě

Korejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává ho Bank of Korea, centrální banka země. Won je rozdělen na 100 chonů (nebo jeonů), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají.

Won prošel od svého zavedení řadou změn, včetně devalvací a nahrazení starších bankovek. V současnosti jsou v oběhu bankovky o hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000 wonů a mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů.

V mezinárodním obchodě hraje korejský won významnou roli, ačkoliv není považován za globální rezervní měnu jako americký dolar nebo euro. Jižní Korea je významným vývozcem elektroniky, automobilů a dalších průmyslových výrobků, což přispívá k silnější pozici wonu na mezinárodních trzích.

Kurz wonu je ovlivňován řadou faktorů, včetně ekonomické výkonnosti Jižní Koreje, měnové politiky Bank of Korea a globálních ekonomických trendů. V posledních letech zaznamenal won značnou volatilitu v důsledku nejistoty na světových trzích.

Pro turisty navštěvující Jižní Koreu je užitečné vědět, že směnárny a banky obvykle nabízejí výhodnější kurzy než hotely. Kreditní karty jsou široce akceptovány, ale je vhodné mít u sebe i hotovost, zejména při nákupech na trzích a v menších obchodech.

Výhody a nevýhody platby wonem

Korejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje. Dělí se na 100 chonů (neboli jeonů), ačkoliv chony se v běžném platebním styku nepoužívají. Platba wonem má své klady i zápory. Mezi výhody patří stabilita měny a silná ekonomika Jižní Koreje. Won je považován za relativně stabilní měnu s nízkou inflací. To z něj dělá atraktivní volbu pro mezinárodní obchodníky a investory. Navíc je jihokorejská ekonomika jednou z nejrozvinutějších na světě, což dále posiluje důvěru ve won.

Nevýhodou platby wonem může být jeho omezená směnitelnost. Mimo Jižní Koreu může být obtížné směnit wony za jiné měny. To může být problematické pro cestovatele, kteří si s sebou vezou wony do zahraničí. Další nevýhodou může být kolísání kurzu wonu vůči jiným světovým měnám. Ačkoliv je won považován za stabilní měnu, stále podléhá výkyvům na mezinárodních trzích. To může ovlivnit náklady na dovoz a export pro firmy obchodující s Jižní Koreou.

Tipy pro směnu a platbu wonem

Jihokorejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje. Dělí se na 100 chonů (neboli jeonů), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají. Bankovky wonu jsou vydávány v hodnotách 1 000, 5 000, 10 000 a 50 000. V oběhu jsou také mince v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů.

Směnu české koruny na jihokorejský won je nejlepší provést až v Jižní Koreji, a to ve směnárnách nebo bankách. Směnárny obvykle nabízejí výhodnější kurzy než banky, ale je důležité si porovnat kurzy na více místech a zkontrolovat si poplatky za směnu. Platba kartou je v Jižní Koreji rozšířená, ale je dobré mít s sebou i hotovost, a to zejména pro platby v menších obchodech, restauracích a na trzích.

Při výběru z bankomatu v Jižní Koreji je vhodné používat bankomaty velkých bank, jako jsou KB Kookmin Bank, Shinhan Bank nebo Woori Bank. Tyto bankomaty mívají nižší poplatky za výběr a jsou dostupnější. Je také důležité si před cestou ověřit u své banky, zda je vaše platební karta akceptována v Jižní Koreji a zda nejsou nastaveny nějaké limity pro výběry a platby v zahraničí.

Zajímavosti o korejské měně

Korejský won (označovaný ₩ nebo KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Dělí se na 100 chonů (전), ačkoliv chony se v běžném platebním styku již nepoužívají a setkáte se s nimi spíše u směnných kurzů. Bankovky wonu jsou krásně barevné a zobrazují významné korejské osobnosti a památky. Na bankovce 1 000 wonů najdete učence Yi Hwang, zatímco na 5 000 wonové bankovce je vyobrazena Shin Saimdang, známá umělkyně a kaligrafka. Zajímavostí je, že Jižní Korea má v oběhu také mince, a to v hodnotách 10, 50, 100 a 500 wonů. Nejvyšší nominální hodnota bankovky je 50 000 wonů. Výměnný kurz wonu vůči jiným měnám, jako je americký dolar nebo euro, se neustále mění. Je proto vhodné si před cestou do Jižní Koreje ověřit aktuální kurz. Většina obchodů a restaurací v Jižní Koreji akceptuje platební karty, ale je dobré mít u sebe vždy i hotovost, a to zejména pro menší nákupy nebo v odlehlejších oblastech.

Budoucnost korejského wonu

Korejský won (KRW) je oficiální měnou Jižní Koreje od roku 1962. Vydává ho Bank of Korea a dělí se na 100 chonů (환), ačkoliv chony se v běžném platebním styku nepoužívají. Won prošel v minulosti několika devalvacemi a jeho kurz byl vázán na americký dolar. V současnosti je kurz wonu vůči dolaru volně plovoucí, ačkoliv centrální banka zasahuje do obchodování, aby zabránila prudkým výkyvům.

Budoucnost korejského wonu je úzce spjata s ekonomickým vývojem Jižní Koreje a globálními ekonomickými trendy. Jižní Korea je jedenáctou největší ekonomikou světa a důležitým hráčem v oblasti technologií a inovací. Silná ekonomika a stabilní politické prostředí jsou faktory, které by mohly vést k posílení wonu.

Na druhou stranu existují i ​​rizika, která by mohla mít negativní dopad na kurz wonu. Patří mezi ně zpomalení globálního ekonomického růstu, obchodní napětí mezi USA a Čínou a geopolitická nejistota v regionu. Vliv na kurz wonu má také vývoj kurzu japonského jenu, který je považován za konkurenční měnu.

Investoři a analytici pozorně sledují makroekonomické ukazatele Jižní Koreje, jako je inflace, obchodní bilance a rozpočtový deficit, aby mohli odhadnout budoucí vývoj kurzu wonu.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: ekonomika

Autor: DanielJurek

Tagy: korejský won | informace o korejské měně