NFC platby jsou dnes čím dál oblíbenější
Technologie v současné době prochází neustálým vývojem. To se týká také financí, kde se velice často objevuje pojem NFC platby. Jestliže nevíte, oč se jedná, prozradíme Vám to. Ve výsledku se pak možná i vy stanete spokojeným uživatelem NFC plateb, jimiž nahradíte platby v hotovosti. Jedná se totiž o hodně návykovou věc.
- Jde o rádiovou bezdrátovou komunikaci.
- Zkratka Near field communication.
- Komunikace na krátkou vzdálenost.
- Využívána jsou i NFC nálepky.
- Dostupná pro chytré telefony a hodinky.
Co jsou to NFC platby?
Pod pojmem NFC platby si můžete představit platbu mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami využívajícími tuto technologii. Při ní je realizována obousměrná komunikace na krátkou vzdálenost jen několik centimetrů. Nemusíte tak vytahovat kartu, ale platbu provedete mobilem, v němž tuto kartu budete mít uloženou.
Technologie NFC jsou dnes dostupné více než dost. Nabízí je i cenově přijatelné mobilní telefony.
Marek M., České Budějovice, prodejce mobilních telefonů.
NFC platby a jejich výhody
Možná si pokládáte otázku, v čem jsou tyto platby tak zajímavé? Odpověď je velice snadná. Když využíváte technologie NFC v mobilu nebo chytrých hodinkách, už se sebou nemusíte nosit svoji peněženku. Bez problému zaplatíte bezhotovostně a hlavně bezkontaktně. V podstatě všichni prodejci nejrůznějšího zboží dnes nabízí tento způsob platby přes platební terminál.
Příjemný je také fakt, že do mobilního telefonu lze uložit jak debetní, tak kreditní kartu. Podporovány jsou navíc všechny běžné typy karet. Typickým příkladem jsou Visa a MasterCard. NFC platby jsou pak otázkou vteřiny. Díky tomu, že si odemknete telefon, nemusíte ani zadávat PIN při platbě vyšší jak 500 Kč. I to je velice příjemné a šetří to čas.
Platby bez odesílání citlivých údajů
NFC platby jsou přínosné z pohledu bezpečnosti osobních dat. Při platbě totiž nejsou odesílány žádné informace o uložené platební kartě v mobilním telefonu. Pracuje se s virtuálními kódy. Zároveň je tu další bezpečnostní prvek. NFC platby provedete jen kartou uloženou v mobilu. A ten máte vždy opatřený kódem nebo jej odemykáte biometricky. Při krádeži tak nehrozí zneužití, jako při odcizení samotné platební karty, kterou lze využít třeba pro platby na internetu.
Češi dávají NFC platbám zelenou
Lidé v posledních letech doslova propadli bezhotovostnímu hrazení nejrůznějšího zboží a služeb. V okamžiku, kdy se objevily NFC platby si oblíbili také je. To lze ostatně vyčíst z dat, která Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedené tabulky. Jednotlivé položky se týkají právě NFC plateb a věcí s nimi spojenými a vztahují se na druhý kvartál daného roku.
Předmět | Rok 2018 | Rok 2019 |
Lidé platící mobilem | 8 % | 18 % |
Počet platebních terminálů | 182 tisíc | 185 tisíc |
Počet plateb | 214 milionů bezkontaktních | 253 milionů bezkontaktních |
Objem plateb | 120 miliard Kč bezkontaktně | 143 miliard Kč bezkontaktně |
Je neoddiskutovatelné, že obliba v NFC platby neustále roste, k čemu přispívá cenová dostupnost mobilních telefonů. Tomuto způsobu placení ostatně propadá i postarší generace, což se na celkovém vývoji také kladně promítá.
NFC nálepka
V současném světě financí a plateb Vás mohou oslovit nejenom NFC platby, ale i NFC nálepka. Ta je bezplatně vydávána k mnohým bankovním účtům jako alternativa k platební kartě. Nalepit si ji můžete v podstatě kamkoliv a budete ji používat stejně, jako byste platili mobilním telefonem. Níže uvádíme informace, které Vás možná zaujmou.
Tato technologie je nenáročná. U mobilního telefonu má nižší spotřebu nežli Bluetooth.
Při platbě je to mezi 5 až 10 centimetry. Tato technologie je využívána pouze na takto krátkou vzdálenost.
Ano, tento způsob placení můžete realizovat kdekoliv na světě stejně, jako byste platili běžnou platební kartou.
Například při odemykání zařízení, k přenosu dat do jiného zařízení, v rámci výměny elektronických vizitek, při tisku a podobně.
Nikoliv, NFC platby jsou zdarma.
Publikováno: 06. 01. 2021
Kategorie: Technologie