Schvalovací proces hypotéky – jak probíhá?
Hypotéka je bezpochyby cílem mnohých z Vás. Jedna z šancí, jak se domoci vlastního, a hlavně vysněného bydlení. Jen málokdo má totiž dostatek finančních prostředků na pořízení obydlí ze své kapsy. Pokud se Vaším cílem stane hypotéka, pak se připravte na to, že Vás bude čekat schvalovací proces, během něhož musíte doložit vše potřebné.
- Osobní údaje.
- Celkovou bonitu.
- Ručení nemovitostí.
- Údaje z katastru nemovitostí.
- A další důležité věci.
Základ pro schvalovací proces
Aby se pro Vás hypotéka stala úspěšná, musíte začít splněním základních podmínek. Mezi ně rozhodně patří plnoletost, to znamená minimální věk 18 let. Zároveň je třeba předložit bance i dostatečně vysoký příjem. Bez něho se pro Vás hypotéka stane hodně vzdáleným cílem. Vyžadováno je také české občanství nebo povolení k trvalému pobytu na území ČR v případě cizinců.
Jestliže chcete, aby byla hypotéka úspěšně schválena, postarejte se před žádostí o to, aby byla Vaše finanční minulost v naprostém pořádku.
Gabriela K., Kolín, hypotéční poradce.
Zájem o hypotéku neustále roste
Hypotéka je něčím hodně populárním a mezi běžnými občany také vyhledávaným. Není se proto čemu divit, že objemy hypotéčních úvěrů zaznamenávají v posledních letech pozvolný nárůst. Ještě, než přistoupíme k tomu, co dalšího obsahuje schvalovací proces, uvedeme i nějaká čísla. Třeba to, jaké celkové objemy má hypotéka mezi lednem a zářím v daném roce.
Období | Objem hypotéčních úvěrů |
2016 | 159,7 miliard Kč |
2017 | 168,3 miliard Kč |
2018 | 159,7 miliard Kč |
2019 | 128,3 miliard Kč |
2020 | 172,4 miliard Kč |
Hypotéka měla menší výpadek kvůli zvyšující se úrokové sazbě. Jak je ale vidět, opět došlo k obratu a nárůstu. Vliv na to může mít schvalovací proces, kterým projde čím dál větší množství potenciálních žadatelů o finance.
Dokumenty pro schvalovací proces
Aby byl schvalovací proces vůbec započat a hypotéka byla Vaše, je nutné podat žádost o hypotéční úvěr. V první fázi budete muset doložit nejenom platné doklady totožnosti, ale také potvrzení o příjmech, kam mimo jiné spadají i nejrůznější přiznané dávky. Zapomínat byste neměli ani na vedlejší příjmy, s nimiž bude hypotéka zase o něco dostupnější.
Co všechno byste měli vědět?
Schvalovací proces a hypotéka, to není nic jednoduchého a jde o poměrně složitý a komplexní úkon, v rámci něhož je posuzována spousta dalších věcí. Možná právě proto Vám přijde vhod několik níže uvedených otázek a odpovědí. Když si je přečtete, možná bude Vaše hypotéka úspěšně schválena.
Pokud doložíte bance všechno potřebné, už během tří se můžete dozvědět prvotní výsledek. V rámci složitějších případů to může trvat pochopitelně déle.
Bankovní instituce po Vás může vyžadovat výpisy z účtů, smlouvy o úschově, projekty domů, listy vlastnictví nebo rezervační smlouvy spojené s nákupem konkrétní nemovitosti.
Hypotéka Vám bude zase o něco blíže, když před žádostí budete schopni uhradit své stávající dluhy.
Jde o databázi, kde jsou uvedeny osoby s horší platební minulostí. Jestliže je Vaším cílem hypotéka, snažte se na tomto seznamu neobjevit.
Je to například Vaše bonita, složitost daného případu nebo také to, k jakým účelům přesně potřebujete finanční prostředky.
Schvalovací proces na jedničku
Pokud si s výše uvedeným nevíte rady a nechcete podcenit schvalovací proces, určitě se obraťte na odborníky. Hypotéka bude daleko dostupnější, když Vám v dané otázce poradí hypotéční specialista. Využít lze také nejrůznějších hypotéčních kalkulaček na internetu, s nimiž se dopátráte nižších úrokových sazeb. Hypotéka Vám s hypotéčním specialistou bude zkrátka zase o kousek blíže. To se však nevylučuje s tím, když se na schvalovací proces připravíte sami od A až do Z. Ve výsledku nejde o nic příliš náročného, s čím by si neporadil každý z Vás.
Publikováno: 31. 12. 2020
Kategorie: finance