Americká hypotéka není klasická hypotéka

Americká hypotéka je v oblasti úvěrů poměrně známým pojmem. Spousta lidí však netuší, co si pod ní představit. Na úvod můžeme říci snad jediné. Není to to samé, jako klasická hypotéka, i když většina věcí je v podstatně podobných. I zde probíhá nějaký schvalovací proces, je zapotřebí ručení a tak podobně. O tom ale podrobněji v následujících řádcích.

  • Hypotéka se zástavou.
  • Jinak zvaná Home Equity Loan.
  • Bezúčelový úvěr.
  • Neslouží jen k nákupu nemovitosti.
  • Začíná od 100 000 Kč.

Co je to americká hypotéka?

Hypotéka tohoto typu se od té klasické liší v tom, že je využitelná v podstatě na cokoliv. Díky tomu, že budete ručit nemovitostí, lze získat více peněž nežli v rámci spotřebitelského úvěru. Navíc v kombinaci s výhodnou úrokovou sazbou. Jedná se o neúčelový typ úvěru, v rámci něhož nikdo nevyžaduje informace o tom, k čemu peníze použijete.

Je pravdou, že americká hypotéka nemusí být spojena jenom s nákupem stavebního pozemku, nemovitosti, popřípadě s její výstavbou. Je využitelná na cokoliv.

Radek J., Ostrava, hypotéční specialista.

Výhody americké hypotéky

Stejně, jako spousta ostatních projektů, tak i americká hypotéka předkládá řadu výhod a nevýhod. Nejprve se tedy pojďme zaměřit na přínosné klady. Kromě toho, že nemusíte prozrazovat účel financování, lze získat až 70 % hodnoty nemovitosti. Díky dlouhé době splatnosti v délce trvání až dvaceti let lze docílit nízkých měsíčních splátek.

Některé bankovní domy dokonce nabízí bezplatnou možnost předčasného splacení. Nižší úrok je v tomto směru naprostou samozřejmostí. Americká hypotéka do jisté míry umožňuje i snazší vyřízení. To znamená, že se můžete oprostit od složité a náročné administrativy. To je ale popravdě hodně individuální podle konkrétního klienta.

Americká hypotéka a její nevýhody

Tato hypotéka pochopitelně má i jistá negativa. Úrok je nižší nežli u spotřebitelského úvěru, na druhou stranu nedosahuje tak nízkých hodnot, jaké má klasická hypotéka využitelná pouze na financování nemovitosti. Vzhledem k tomu, že dáváte všanc svou nemovitost, je tu pochopitelně riziko, že o ni přijdete.

Americká hypotéka je využitelná k bydlení i jiným věcem.

Hypotéky podle účelu

Nyní si pojďme od popisu americké hypotéky na chvíli odskočit a zaměřme se na konkrétní čísla. Třeba na to, jaký charakter hypotéka měla v minulých letech, respektive k jakým účelům byla primárně využívána. Na to Vám ostatně odpoví níže uvedená tabulka z let minulých.

RokHypotéka na bydleníAmerická hypotéka
200437 4904 324
200662 9536 236
200777 9157 842
200940 0224 592
201165 6086 130
Jaký podíl na trhu mají dva nejčastější typy hypoték?

Z prezentovaných dat můžete vidět, že bezúčelová hypotéka v porovnání s tou klasickou představuje dlouhodobě zhruba desetiprocentní a někdy o trochu vyšší část všech schválených hypotéčních úvěrů. Přesto si díky svému charakteru našla poměrně značné množství příznivců.

Americká hypotéka a poplatky

Když už se Vaším cílem stane americká hypotéka, měli byste si za všech okolností pohlídat také její úvěrové podmínky. Konkrétně máme na mysli poplatky. Někteří poskytovatelé si totiž mohou účtovat poplatek ve výši až 1 % z hodnoty nemovitosti. A co dalšího se vyplatí vědět?

Jaká je doba fixace u americké hypotéky?

Fixace u tohoto typu hypotéčního úvěru je obvykle kratší, to znamená v rozmezí mezi jedním rokem až pěti lety.

Je možné zahnout si tento typ úvěru do daní?

Nikoliv. Americká hypotéka nenabízí odpočet zaplacených úroků z daní, jako to umožňuje klasický hypotéční úvěr určený na bydlení.

Jak vysokou mohu získat hypotéku?

V případě té americké to bude méně peněz nežli u té klasické, kde lze dosáhnout na částku 80 % až 90 %. U Americké hypotéky se tato hodnota dle poskytovatele pohybuje mezi 50 % až 70 %.

Co všechno je potřeba ke schválení hypotéky?

Vyžadovány jsou platné doklady totožnosti, potvrzení o příjmu, výpis z účtu a listiny související s nemovitostí, jíž chcete ručit.

Pro koho je tento hypotéční úvěr zajímavý?

Například pro toho, kdo chce investovat do atypického typu příbytku, potřebuje zakoupit zcela odlišné věci nesouvisející s nemovitostmi nebo chce výhodnou půjčku na rekonstrukci bydlení.