Úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka?

Když se rozhodnete pro pořízení vlastního bydlení a nemáte dostatek finančních prostředků, nabízí se Vám dvě řešení. Jedním z nich je hypotéka, jejíž určitou odnoží je Americká hypotéka. Tou druhou variantou je úvěr ze stavebního spoření. A právě tomu se budeme v článku věnovat podrobněji a prozradíme Vám vše důležité.

  • Základem je mít stavební spoření.
  • Musíte mít dost naspořeno.
  • Existuje překlenovací úvěr.
  • Dále je to řádný úvěr ze spoření.
  • Ten má řadu výhod, ale i nevýhod.

Jak získat úvěr ze stavebního spoření?

Pokud Vás nezajímá hypotéka a zaměříte se na úvěr ze stavebního spoření, měli byste vědět, že nejprve je třeba takové spoření založit. Teprve po dvou letech spoření odpovídající částky můžete žádat o řádný úvěr. Když jej budete chtít dříve, přichází místo něj na přetřes překlenovací úvěr. Je pravdou, že hypotéka se takovým obstrukcím víceméně vyhýbá.

U úvěru ze stavebního spoření je příjemné, že v rámci spořené částky můžete získat státní podporu v maximální výši až 2 000 Kč za rok.

Hana J., Plzeň, hypotéční specialistka.

Jak si stojí překlenovací a řádný úvěr?

Hypotéka nebude ani tématem této kapitoly. Nejprve si prozradíme, jak velký zájem byl o úvěr ze stavebního spoření a ten překlenovací v minulých letech. I podle toho si můžete udělat obrázek o tom, jak je s tímto finančním produktem nakládáno a jaká je poptávka po něm samotném.

RokŘádný úvěrPřeklenovací úvěr
2016339 809310 405
2017307 668305 314
2018282 587305 578
2019267 225288 143
Jak si stojí plnohodnotný úvěr ze stavebního spoření a ten překlenovací?

Stavební spoření, to není hypotéka. Jak můžete v tabulce vidět, spousta lidí na řádný úvěr nedosáhne v požadované době, takže financování řeší překlenovacím úvěrem. Ten pochopitelně není tak výhodný, jako ten řádný. Hypotéka žádné podobné podmínky nestanovuje.

Úvěr ze stavebního spoření a jeho výhody

Pravdou zůstává, že tento úvěr má spoustu kladů, které třeba hypotéka nenabízí. V případě stavebního spoření se můžete spolehnout na fixaci na spoustu let dopředu, možnost doplacení zůstatkové částky bez sankcí a zároveň na odečet úroků ze základu daně. To předkládá pochopitelně i hypotéka.

Z peněz ze stavebního spoření si můžete pořídit krásný dům.

Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření

Na druhou stranu je třeba konstatovat, že hypotéka je jedním z nejvyhledávanějších úvěrových řešení pro financování vlastního bydlení. I hypotéka má své klady a zápory, o čemž se můžete přesvědčit v následujících otázkách a odpovědích. Ty budou zaměřeny na oba dva typy těchto úvěrových produktů.

Jaké výhoda má hypotéka?

Například to, že nemusíte dopředu spořit žádnou sumu, jako u úvěru ze stavebního spoření. Zároveň existuje bohaté konkurenční prostředí.

V čem hypotéka ztrácí?

Nemůžete získat peníze na celou nemovitost, nabízí se kratší doba fixace a pokud byste chtěli své závazky splatit dříve, počítejte s dalšími finančními náklady ve formě poplatků.

Je třeba ručit nemovitostí?

Ano, hypotéka to vyžaduje automaticky, úvěr ze stavebního spoření může být o tuto povinnost v některých případech oproštěn.

Kolik je třeba mít naspořeno pro získání řádného úvěru?

To se může různit podle zvolené stavební spořitelny. Povětšinou by to ale mělo být kolem 30 % až 60 % z cílové částky. Jde také o to, kolik chcete půjčit.

Co udělat proto, aby byl schválen úvěr ze spoření?

Řádný úvěr není hypotéka, takže některé věci se mohou trochu lišit. Určitě byste měli mít co nejlepší hodnotící číslo. Pokud to bude poskytovatel vyžadovat, musíte ručit nemovitostí nebo mít dokonce ručitele.

Kdo je vítěz srovnání?

Hypotéka nebo řádný úvěr v rámci stavebního spoření? To je otázka, na kterou bohužel nedostanete jednoznačnou odpověď. Je to z toho důvodu, že každý člověk má trochu jiné požadavky, možnosti a finance potřebuje k odlišným věcem v rámci stavby, nákupu či rekonstrukce. Pro někoho bude výhodnější hypotéka, pro jiného zase úvěr ze stavebního spoření, jemuž může předcházet onen překlenovací úvěr.  Záleží na tom, jestli už si nějakou dobu spoříte či nikoliv. A podobných faktorů ovlivňujících výsledné rozhodnutí je pochopitelně více.