95 eur na CZK: Kolik to je?

95 Eur To Czk

Aktuální kurz eura

Aktuální kurz eura se neustále mění v závislosti na mnoha faktorech, jako je inflace, úrokové sazby nebo geopolitická situace. Pro Čechy je kurz eura důležitý, jelikož eurozóna je naším největším obchodním partnerem. Ať už se chystáte na dovolenou do zahraničí, nakupujete online z evropských e-shopů nebo jen sledujete ekonomické zprávy, znalost aktuálního kurzu eura se vám bude hodit. Pro přesné a aktuální informace doporučujeme sledovat kurzovní lístky bank nebo finančních webů.

Kalkulačka: 95 eur na koruny

Přepočet 95 eur na koruny se může zdát složitý, ale s pomocí kalkulačky je to hračka. Stačí zadat částku v eurech a kalkulačka vám během okamžiku zobrazí ekvivalent v českých korunách. Nezapomeňte však, že kurz eura vůči koruně se neustále mění, proto je vždy vhodné si ověřit aktuální kurz. Pro přesnější výpočet můžete využít online konvertor měn, který zohledňuje aktuální kurzy.

Vliv kurzu na nákupy

Výše kurzu české koruny vůči euru nebo dolaru má přímý dopad na naše nákupy. Silnější koruna znamená, že za dovoz zboží a služeb platíme méně. To se obvykle projeví nižšími cenami dováženého zboží, jako je elektronika, oblečení nebo potraviny. Naopak slabší koruna zdražuje dovoz, což se promítá do růstu cen. Vliv kurzu je patrný i u dovolených v zahraničí – silnější koruna znamená levnější dovolenou. Kromě toho kurz ovlivňuje i ceny pohonných hmot, jelikož ropa se obchoduje v dolarech.

Tipy pro výhodnou směnu

Plánujete dovolenou v zahraničí a potřebujete směnit peníze? Než se vrhnete do první směnárny, zkuste pár tipů, jak na směně ušetřit. Nikdy neměňte peníze na letišti. Kurz je tam obvykle nejméně výhodný. Vyplatí se porovnat kurzy v různých směnárnách. Liší se i poplatky za směnu, proto si dejte pozor na drobné písmo. Pokud je to možné, plaťte kartou. Banky obvykle nabízejí výhodnější kurz než směnárny. Hotovost si pak vybírejte z bankomatů s nízkými poplatky. Nebojte se zeptat na slevu, zvláště pokud měníte větší obnos.

Historické kurzy EUR/CZK

Euro bylo zavedeno v roce 1999 a od té doby se kurz koruny vůči euru značně měnil. V prvních letech po zavedení eura se kurz pohyboval okolo 30 Kč za euro. V roce 2008 dosáhl kurz historického minima pod 23 Kč za euro. V následujících letech se kurz pohyboval v rozmezí 25-27 Kč za euro. V roce 2015 zavedla Česká národní banka intervenční režim, který udržoval kurz koruny nad 27 Kč za euro. Tento režim byl ukončen v roce 2017 a od té doby se kurz koruny vůči euru pohybuje volně na trhu. V současné době se kurz pohybuje okolo 24 Kč za euro.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: DanielJurek

Tagy: 95 eur to czk | převod měny z eur na české koruny