Čerpání hypotéky může být jednorázové i postupné

Hypotéka je oblíbeným úvěrovým produktem, s pomocí něhož můžete financovat nejenom nákup, ale také výstavbu vlastní nemovitosti. V tomto směru hraje zásadní roli čerpání hypotéky, které může být jednorázová a postupné. S oběma variantami Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

  • Čerpání se odvíjí od účelu hypotéky.
  • Týkat se může i refinancování.
  • Sdělíme Vám podmínky pro čerpání.
  • Prozradíme, jak vše probíhá.
  • A ještě spoustu dalšího.

Jednorázové čerpání hypotéky

Pokud se Vaším cílem stane hypotéka s jednorázovým čerpáním, pak to bude vypadat nějak následovně. Peníze jsou převáděny jednorázově na účet prodejce, a to třeba prostřednictvím notářské nebo bankovní úschovny. Hypotéka je tak vyplacena ve velice krátkém čase. O tom jistě není žádných pochyb.

Jednorázové čerpání hypotéky se může týkat také refinancování starého a nevýhodného hypotéčního úvěru.

Pavel U., Karlovy Vary, bankovní úředník.

Podmínky pro jednorázové čerpání hypotéky

Hypotéka s jednorázovým čerpáním má pochopitelně svá pravidla, která je zapotřebí dodržovat. Jedině tak bude konkrétní hypotéka dotažena ke zdárnému cíli. Jednou z podmínek je například kupní smlouva spojená s danou nemovitostí. Aby byla hypotéka jednorázově vyplacena, je zapotřebí dodat i další nezbytné dokumenty.

Čerpání hypotéčního úvěru si dále žádá návrh na vklad zástavního práva na katastru nemovitostí, dokument prokazují částku, kterou jste uhradili z vlastní kapsy, ale i nezbytné pojištění nemovitosti. Hypotéka, respektive její čerpání je také někdy spjato i s nutností založit si běžný bankovní účet u konkrétního bankovního domu. Některé banky mohou v rámci čerpání hypotéky vyžadovat i něco navíc.

Kde lze využít jednorázové čerpání hypotéky?

Hypotéka, potažmo její jednorázové čerpání má velice obdobné podmínky jako další shodné úvěrové produkty. Typickým příkladem je americká hypotéka. Vedle již zmiňovaného refinancování to může být hypotéka určená k vypořádání majetkových vztahů s partnerem nebo ta určená na pronájem.

Díky jednorázovému čerpání peněz si můžete koupit třeba dům.

Za jakým účelem jsou čerpány peníze?

Čerpání hypotéky pochopitelně souvisí i s účelem. Každý z nás má jistě trochu odlišné potřeby a nabyté peníze chce vložit do něčeho jiného. Nutno však podotknout, že klasická hypotéka je primárně určena pro financování bydlení a věcí spojených s ním samotným. To ostatně dokazuje i níže uvedená tabulka.

Hypotéka – účel financováníProcentuální zastoupení
Vlastní bydlení81 %
Rekonstrukce12 %
Stavební pozemek2 %
Nemovitost k pronájmu5 %
Na co lidé nejčastěji využívají hypotéční úvěry?

Hypotéka samozřejmě není úvěrovým produktem, který lze čerpat pouze jednorázově. Zmínit se musíte také o tom, že finance lze získávat postupně. Tento model je platný primárně v okamžiku, kdy se pustíte do výstavby rodinného domu. Hypotéka Vás pak bude doprovázet od A až do Z.

Postupné čerpání hypotéky

Postupné čerpání hypotéky funguje tak, že peníze jsou vypláceny bankovním domem po částech, třeba na základě předkládaných faktur. Zároveň dochází ke kontrole nemovitosti, zda je hypotéka opravdu vkládána do rozestavěného objektu. V této souvislosti se Vám jistě hodí vědět i několik dalších praktických informací. Ty Vám přinášíme formou otázek a odpovědí.

Co je to nedočerpání hypotéky?

Jde o stav, kdy hypotéka není vyčerpána v plné výši. Spousta bankovních domů nabízí klientům možnost nedočerpat určitou sumu hypotéky. Pokud byste však nedočerpali větší částku, mohli byste z této sumy platit sankční poplatek.

Je možné si prodloužit čerpání hypotéky?

Ano, i tento model nabízí mnohé banky. Hypotéka pak ale může být navýšena o nějaký jednorázový poplatek za prodloužení termínu čerpání.

Jak jinak může být ještě realizováno jednorázové čerpání hypotéky?

Hypotéka může být vyplacena také přímo na účet prodejce. Vedle bankovní a notářské úschovny lze pochopitelně využít i služeb advokátních kanceláří.

Jak dlouho lze čerpat peníze hypotéky?

To se různí podle smlouvy u daného bankovního domu. Obvykle je to doma v délce trvání dvanácti měsíců.

Kolik stojí protokol stavby, který je vytvářen během postupného čerpání hypotéky při výstavbě nemovitosti?

Cena tohoto protokolu se pohybuje kolem 1 500 Kč.