Kreditní karta je zajímavým úvěrovým výdobytkem

Kreditní karta je jedním z velice oblíbených úvěrových technologických prostředků. Na první pohled vypadá jako debetní karta, kterou Vám dávají v bance k běžnému účtu. Nutno však podotknout, že to není to samé. Právě nyní Vás seznámíme s tím, jak kreditní karta funguje a jaké jsou její výhody a nevýhody. To všechno byste měli vědět ještě dříve, než ji vsunete do platebního terminálu.

  • Kreditní karty vydávají banky.
  • Nabízí je také nebankovní společnosti.
  • Karta představuje určitou formu úvěru.
  • Má podobné podmínky jako půjčka.
  • Nabízí široké možnosti využití.

Kreditní karta vs. debetní karta

Na úvod je třeba uvést věci na pravou míru. Musíte vědět, jaký je rozdíl mezi debetní kartou a kreditní kartou. Debetní karta je vydávána k bankovnímu účtu. Když s ní platíte, čerpáte peníze z vlastních zdrojů. Opakem toho je kreditní karta. Ta představuje určitou formu půjčky. Při placení využíváte peněz banky, které je třeba vrátit.

Když se člověk naučí dobře zacházet s kreditní kartou, může to být velice příjemný sluha. Když je tomu naopak, je to spíše zlý pán.

Adam V., Jihlava, bankovní poradce.

Jaké výhody má kreditní karta?

Nejprve se pojďme zaměřit na benefity tohoto platebního prostředku. Vzhledem k tomu, že je kreditní karta spojena s bezúročným obdobím, ve své podstatě si půjčujete peníze zdarma. Když je splatíte včas, nemusíte hradit nic navíc. Zároveň nedisponujete svými penězi, ale těmi vypůjčenými. I to může přijít vhod.

Mezi bonusy patří benefity spojené s řadou nejrůznějších slev u vybraných prodejců. V některých případech dokonce dostanete část peněz z nákup nazpět. Kreditní karta může obsahovat i cestování pojištění, takže při cestě za hranice ČR nemusíte cokoliv řešit. Výjimkou dokonce není ani řada asistenční služeb a podobně.

Co když neumíte zacházet s kreditní kartou?

Když nevíte, jak kreditní karta funguje a jak ji používat, je to špatně. Pokud totiž promeškáte bezúročné období na splacení vypůjčené částky, naskakují poměrně vysoké úroky a vše se celkem prodraží. Počítat byste měli také s poplatkem za kreditní kartu, který se různí podle toho, od jakého poskytovatele ji získáte.

S kreditkou si můžete pořídit opravdu cokoliv se Vám zlíbí.

Platební karty v České republice

Češi samozřejmě používají oba dva typy platebních karet. Není to pouze debetní karta k bankovnímu účtu, ale také kreditní karta, jíž Vám popisujeme. Jestliže Vás zajímá, jaký poměr těchto karet z pohledu využitelnosti byl v minulých letech, začtěte se do níže uvedené tabulky a zjistíte více.

RokDebetní kartaKreditní karta
20035 829 857203 274
20066 602 775885 266
20097 372 3271 224 814
20117 454 5432 288 981
20137 945 8042 075 106
jak si na trhu stojí kreditní a debetní platební karty?

Z tabulky je celkem patrné, že zájem o kreditní karty neustále roste, a tak tomu je i v současné době. Lidé kreditním kartám jednoduše přišli na chuť a zjistili, co tento úvěrový technologický prostředek vlastně umí a co nabízí. Právě znalost fungování karty tohoto typu je pomyslnou alfou a omegou celkové spokojenosti.

Kreditní karta a bankomat

Upozornit bychom Vás chtěli ještě na jednu nevýhodu kreditní karty. Ta je primárně určena k bezhotovostním platbám. Neslouží pro výběr peněz z bankomatu. I když Vám to poskytovatel karty umožní, je tento krok spjat s poměrně vysokým poplatkem. A jaké další informace Vám přijdou vhod?

Jak dlouhé je bezúročné období u kreditní karty?

To záleží na typu karty a poskytovateli, ale obvykle se tato doba pohybuje mezi 45 až 60 dny.

Jak vysoký úrok je spojen s touto kartou?

Pokud promeškáte bezúročné období, může Vás čekat úroková sazba přesahující 20 %. A to je poměrně drahá půjčka.

Podle čeho se stanovuje maximální vyčerpatelná částka?

Tato suma je odvozena od toho, jak moc jste bonitní. To znamená, že se vychází z pravidelného příjmu žadatele.

Jaké služby zdarma lze získat?

Kreditní karta může být obohacena třeba o pojištění nákupu, garanci nejnižší ceny, prodloužení záruky, pojištění přepravy a podobně.

Jaký vliv má kreditní karta na historii v bankovním registru?

Velkou, protože právě sem se zaznamenává, zda své dluhy splácíte včas nebo s prodlevou. To může mít vliv na schválení jakékoliv jiné půjčky.