Platební terminál najdete téměř všude

Když v dnešní době navštívíte jakýkoliv obchod a rozhodnete se platit, až na nějaké výjimky Vám bude vždy nabídnuta možnost bezhotovostní úhrady. A to díky tomu, že konkrétní prodejce vlastní platební terminál. Zařízení, které představuje významný technologický prvek v oblasti financí. Možná kvůli němu hotovostní platby upadají pomalu do zapomnění.

  • Alternativní pojmenování POS terminál.
  • Z anglického výrazu Point-of-sale.
  • Terminály mohou obsahovat tiskárnu.
  • Přijímají různé druhy karet.
  • Jsou propojeny s účetními systémy.

Co je to platební terminál?

Platební terminál je elektronické zařízení, do kterého je možné vsunout debetní, ale i kreditní kartu. Výjimkou nejsou ani terminály umožňující bezkontaktní placení. Takový platební terminál je následně propojen s účetním systémem. Popřípadě umožňuje tisk účtenky a je napojen na systém EET. A to hlavní, komunikuje s bankou, takže máte jistotu, že dochází k realizaci platebního styku.

Je zajímavé, že lidé využívající platební karty utrácí až o pětinu více než ti, kdo platí v hotovosti. Bezhotovostní platební styk zkrátka vybízí k utrácení.

Jana B., Praha, statistika.

Platební terminál využívá nejrůznější karty

Pravdou zůstává, že toto platební zařízení dokáže snímat informace z odlišných míst karty. Je to třeba z magnetického proužku, čipu anebo bezkontaktně prostřednictvím technologie NFC. V této souvislosti se jistě hodí uvést, kolik takových platebních karet bylo v minulých letech uvedeno do provozu. Vždyť právě ty mají značný vliv na rozmach platebních terminálů.

RokPočet platebních karet
201210,17 milionů
201411,03 milionů
201611,33 milionů
201811,81 milionů
Kolik platebních karet je v oběhu za poslední roky?

V poslední době došlo opět k většímu nárůstu, proto si jen málokterý obchodník riskne nevybavit svůj obchod moderním zařízením, jakým je platební terminál. A to je dobře, protože bezhotovostní a mnohdy i bezkontaktní placení je zkrátka hudbou budoucnosti.

Jaké jsou typy platebních terminálů?

Tyto platební technologie se pochopitelně neustále vyvíjí. Možná i kvůli tomu v dnešní době nenarazíte pouze na staré stacionární platební terminály. Jsou to také ty přenosné, mPOS terminály nebo chytré umožňující řadu přidružených funkcí navíc. Právě takový platební terminál má v současnosti zelenou.

S platebním terminálem se dnes setkáte v podstatě všude.

Co je dobré vědět?

Jestliže Vás zajímá téma platebních terminálů, určitě Vám přijde vhod, vědět o nich co možná nejvíce užitečných informací. Ty nejzásadnější témata spojená s nimi samotnými rozebereme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí. Z nich čerpejte to podstatné.

Co je to cashback?

Jde o jednu z poměrně oblíbených služeb platebních terminálů. Cashback Vám umožní výběr hotovosti v obchodě.

Jaké jsou výhody mPOS terminálů?

Platební terminál tohoto typu ocení obchodníci především kvůli přijatelné pořizovací ceně a provozním nákladům. Takový terminál je schopen účtenku odeslat SMS zprávou zákazníkovi, popřípadě e-mailem. Zároveň umí přijímat platby bezkontaktně, takže do něj není nutné vkládat platební kartu.

Co je to služba DDC?

Za touto zkratkou se ukrývá anglický výraz Dynamic Currency Conversion. Jinak řečeno, takový terminál je schopen přijmout danou platbu i v jiné měně, která je zákazníkovi předem nabídnuta.

Jaké jsou nejčastější platební terminály?

V provozech se obvykle využívají pultové a přenosné terminály, včetně těch mPOS.

Co znamená zkratka EMV?

Jedná se o označení technologie přenášených data z platební karty. V tomto případě je to z čipu.

Platební terminál toho umí opravdu hodně

Z výše uvedených řádků si můžete udělat obrázek o tom, že platební terminál je skutečně novodobým technologickým výdobytkem. A to jsme ještě nezmínili například to, že dokáže přijímat i nejrůznější benefitní karty, včetně těch stravenkových, které jsou mezi zákazníky hodně rozšířené. S pomocí platebního terminálu lze také zablokovat částku na účtu po určitou dobu a strhnout ji později. To bývá nejčastěji při rezervaci ubytování a podobných služeb. Možností je zkrátka více než dost.