Poplatky, které si pohlídejte u nebankovní půjčky

Každý jistě moc dobře ví, že pokud si chce vzít nebankovní půjčku, je třeba se zaměřit na několik důležitých věcí. Taková rychlá půjčka totiž může být přínosným zdrojem financí, na druhou stranu může přinést i hodně špatného. V dnešním článku se proto zaměříme na poplatky, které je třeba hlídat si u všech typů nebankovních úvěrů.

  • Půjčky od lidí.
  • Nebankovní úvěry online.
  • Půjčky před výplatou.
  • Krátkodobé úvěry.
  • Dlouhodobé půjčky.

Poplatky mohou nabývat nejrůznějších podob

V první řadě si musíte uvědomit, že jakákoliv rychlá půjčka může být spojena s poplatky. V tomto směru lze rozlišovat dvě skupiny plateb. Tu první tvoří poplatky standardní, které se u mnohých nebankovních produktů očekávají. Tou druhou skupinou jsou poplatky ostatní, s nimž Vás pochopitelně také blíže seznámíme.

Poplatek u nebankovní půjčky může být něčím, co výrazným způsobem ovlivní její celkovou výhodnost. Proto si na jejich výši dávejte pozor.

Karel L., České Budějovice, finanční poradce.

Jaké jsou standardní poplatky?

Když se Vaším cílem stane rychlá půjčka, může to být například poplatek za uzavření smlouvy, respektive za schválení žádosti. Dalším hodně častým poplatkem je ten za vedení úvěrového účtu. Pokud chcete mít jistotu během splácení, narazíte i na poplatek za pojištění schopnosti splácet. Jak vysoké poplatky může mít rychlá půjčka Vám prozradí níže uvedená tabulka.

PoplatekVelikost
Předčasné splacení0,5 % až 1 %
Rychlá půjčka a její poskytnutí2 %
Mimořádné splátky0,5 % až 1 %
Pojištění schopnosti splácetOd 7 % a více
Jaká je orientační výše nejrůznějších poplatků u půjčky?

Rychlá půjčka může být pochopitelně oproštěna od nejrůznějších poplatků. To se rozhodně nevylučuje a takových úvěrů je více než dost. Vedle poplatků za předčasné splacení si na druhou stranu pohlídejte také ty za mimořádné splátky, jimiž chcete část dluhu splatit jednorázově.

Ostatní poplatky za nebankovní půjčky

Nebankovní rychlá půjčka, to nejsou pouze výše uvedené standardní platby. Vaší pozornosti by při pročítání obchodních podmínek neměly uniknout ani jiné poplatky. Je to například poplatek za ověření bankovního účtu. Je ale pravdou, že ten produkt zvaný „rychlá půjčka“ prodraží tak maximálně o jednu korunu.

Vyhněte se nežádoucím poplatkům u nebankovní půjčky.

Na jaké další platby můžete narazit?

Jak už jsme zmiňovali, setkat se můžete i s ostatními poplatky týkajícími se nebankovních úvěrů. S jejich podobou Vás nyní seznámíme prostřednictvím otázek a odpovědí, z nichž jistě vyčtete všechno důležité. A možná právě díky nim budete vědět, na co si při uzavírání produktu zvaného „rychlá půjčka“ máte dát pozor.

Co je to poplatek za odložení splátky?

Ten může být požadován v okamžiku, kdy se z nějakého důvodu rozhodnete pro odklad splátky, respektive prodloužení termínu splatnosti.

Platím něco za to, když chci, aby rychlá půjčka, měla jinou výši?

Ano, někteří nebankovní poskytovatelé vyžadují také poplatek spojený se změnou velikosti měsíční splátky.

Na jaké další poplatky lze narazit?

Jedním z takových může být například poplatek za opožděné uhrazení dluhu.

Co si pohlídat při žádosti o nebankovní půjčku?

Jestliže chcete mít jasno, kolik ve výsledku přeplatíte včetně přidružených poplatků, hlídejte si hodnotu RPSN neboli roční procentuální sazbu nákladů.

Kde najdu zmínku o poplatcích za úvěr?

Pokud se Vaším cílem stane rychlá půjčka nebo jakákoliv jiná, hledejte také poplatky v úvěrových podmínkách.

Půjčky bez poplatků existují

Je zcela logické, že jakékoliv poplatky nad rámec běžné úrokové sazby prodražují konkrétní úvěr. O tom není žádných pochyb. Pokud Vás tedy zajímá rychlá půjčka a nechcete platit více než musíte, jděte na to chytře. Využijte srovnávacích nástrojů na internetu a porovnejte hned několik půjček najednou, díky čemuž budete mít přehled o tom, jaká z nich je nejvýhodnější. Takovou informaci si raději ještě ověřte prostřednictvím již zmiňovaných obchodních či úvěrových podmínek. Jisti si však můžete být v tom, že na trhu existuje řada nebankovních půjček bez poplatků.