Registr dlužníků skrývá mnohá tajemství

Potřebujete peníze na opravu domu, nákup nového vybavení nebo si chcete pořídit ojetý automobil? Ať už jsou Vaše důvody jakékoliv, nápomocna Vám může být nebankovní rychlá půjčka. Pokud o ni požádáte, musíte samozřejmě splnit několik základních věcí a zároveň se připravit na jedno. Poskytovatel dané půjčky může využít registr dlužníků, aby si o Vás zjistil něco více.

  • Databáze fyzických osob.
  • V registru jsou i právnické osoby.
  • Existuje několik typů registrů.
  • Registr dlužníků odkazuje na splátkovou historii klienta.
  • Týká se i ostatních věcí než pouze půjček.

Co prezentuje registr dlužníků?

Registr dlužníků je velkou databází informací o tom, jak splácíte či nesplácíte všechny svoje úvěrové závazky. Může to být podnikatelská půjčka, ale také rychlá půjčka na cokoliv. Tyto informace o Vás prozradí mnohé, a hlavně mohou Váš kredit zvýšit nebo snížit. Právě takový údaj může mít kladný i záporný vliv na schválení žádosti o peníze.

Registr dlužníků lze vnímat pozitivně a negativně. I proto se setkáte s výrazem pozitivní registr dlužníků a negativní registr dlužníků.

Ivan G., Brno, poskytovatel půjček.

Registr dlužníků a jednotlivé typy

Pokud bude Vaším cílem nebankovní rychlá půjčka, poskytovatel jistě nahlédne do registru, aby se vyhnul riziku, že nebudete splácet. V tomto směru si lze představit hned několik druhů registrů neplatičů. Když to bude ona nebankovní rychlá půjčka, využíván bude CNCB nebo Czech Non-Banking Credit Bureau, což je Nebankovní registr klientských informací hodně známý pod zkratkou NRKI.

Rychlá půjčka může být úspěšně schválena či neschválena také poté, co poskytovatel nahlédne do databáze zvané SOLUS. Tento registr neplatičů je hodně populární a ve své podstatě se za touto zkratkou skrývá název Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Co je to SOLUS?

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob. Registr dlužníků, který Vás při žádosti o nebankovní produkt zvaný „rychlá půjčka“ asi nemine. Ve své podstatě byl vytvořen jako prevence k tomu, aby se lidé zbytečně nezadlužovali. SOLUS obsahuje řadu registrů, jako je Registr třetích stran, Registr fyzických osob, Insolvenční registr a podobně.

Do registru dlužníků se nechce dostat ani z nás.

Jak vypadají statistiky registrů?

Rychlá půjčka může být Vaše jedině za předpokladu, když máte registr dlužníků čistý nebo chcete-li pozitivní. Tomu tak ale není u každého. Možná i proto není nebankovní rychlá půjčka pro kohokoliv. Dokazuje to například nedávná statistika týkající se počtu osob s prodlením splátek v jednotlivých krajích, které se nachází v registru. I pro mnohé z nich byla rychlá půjčka velkým lákadlem.

KrajKolik osob nestíhá splácet?
Praha5,73 %
Ústecký kraj13,75 %
Zlínská kraj4,82 %
Jihočeský kraj6,15 %
Liberecký kraj9,41 %
Pardubický kraj5,95 %
Moravskoslezský kraj9,15 %
Jak hodně jsou zadlužení lidé v jednotlivých krajích.

Jedna nevhodná rychlá půjčka a registr dlužníků už nevypadá tak, jak byste si představovali. To potom může způsobovat značné problémy při žádosti o další úvěry, hypotéky a podobné produkty. V rámci tabulky lze ještě konstatovat, že celorepublikový průměr těch, kdo mají zpoždění se splatností je kolem 7,1 %.

Bankovní registr dlužníků

V Česku samozřejmě nefunguje pouze nebankovní registr dlužníků. Je to také ten bankovní, kde rychlá půjčka není až tak dostupná. Typickým příkladem je Centrální registr úvěrů spravovaný Českou národní bankou. Pokud se toho o registrech dlužníků chcete dozvědět mnohem více, tak se začtěte do níže uvedených otázek a odpovědí.

Co se skrývá za zkratkou BRKI?

Jde o Bankovní registr klientských informací jinak zvaný Czech Banking Credit Bureau nebo také CBCB.

Od kdy funguje registr neplatičů zvaný SOLUS?

Tato pro nebankovní subjekty hodnotná databáze funguje od roku 1999.

Jaké další registry obsahuje SOLUS?

Je to Registr neplatných dokladů, Výpis z registru fyzických osob SMS, Pozitivní registr nebo Registr fyzických osob podnikajících a právnických osob.

Od kdy funguje Bankovní registr klientských informací?

Ten svoji činnost zahájil v roce 2002.

Může se stát rychlá půjčka mým cílem i s negativním záznamem v registru dlužníků?

U některých nebankovních poskytovatelů je to možné.