Ručení je jednou z nedílných součástí hypotéky

Hypotéka nebo chcete-li hypotéční úvěr. To je jeden z nejpopulárnějších způsobů financování nemovitosti. Pokud o ni máte zájem, musíte podstoupit schvalovací proces a teprve po jeho úspěšném absolvování se Vaším cílem stane přislíbená hypotéka. V této souvislosti se setkáte s pojmem, kterým je ručení.

  • Základní podmínka hypotéky.
  • Povinnost každého žadatele.
  • Nemovitost v odpovídající výši.
  • Ručit lze různými objekty.
  • Hypotéka na družstevní byt.

Ručení nemovitostí v odpovídající výši

Na počátku všeho je třeba zmínit, že ručení je vždy spojeno s nemovitostí v patřičné hodnotě. Hypotéka Vám dnes může být nabídnuta pouze ve výši 80 % až 90 % reálné hodnoty nemovitosti. Záleží na tom, jaká hypotéka se stane Vaším cílem, u jakého bankovního domu žádáte a jaká je Vaše celková bonita. To všechno má vliv na ručení.

Hypotéka je s řádným ručením využitelná také na pořízení družstevního bytu. V tomto případě však musíte ručit zcela jinou nemovitostí.

Tomáš S., Brno, realitní makléř.

Hypotéka a ručení nemovitostí

Hypotéční úvěr si můžete vzít na pořízení libovolného objektu. Může to být rodinný dům, byt, chalupa, ale dokonce i chata nebo pozemek. Pokud jde o nákup, přichází na přetřes ideální model. Ručení je obvykle zajištěno nemovitostí, jíž pořizujete. Hypotéka je v takovém případě vyřízena poměrně rychle a snadno.

Nastat ovšem může situace, kdy nemáte dostatek peněz na doplacení kupní ceny nemovitosti a banka Vám půjčí jen omezenou částku. Pak se nabízí možnost ručení dalším objektem. To znamená třetí osoby s jejím souhlasem. Díky tomu je docíleno požadované hodnoty LTV. Hypotéka je následně bez problému schválena a tím pádem dochází k úspěšnému pořízení vysněného bydlení.

Ručit lze různými typy nemovitostí

Ručení může být mimo jiné zajištěno také prostřednictvím pozemku. V ideálním případě jde o stavební pozemek, kterého se samotná hypotéka v podstatě ani nemusí týkat. U tohoto modelu se můžete setkat s odlišnou hodnotou LTV, zároveň mohou být bankou předkládány požadavky na velikost takového pozemku.

Ručit lze v dnešní době různými typy nemovitostí.

Co když chcete ručit chalupou?

Když se rozhodnete pro ručení chalupou, hypotéka bude mít jistá pravidla. Například by mělo jít o celoročně obyvatelný typ nemovitosti. V závislosti na zvolené bance musíte počítat také s tím, že Vám nemusí být vzhledem k charakteru objektu poskytnuta tak vysoká hypotéka. Jestliže Vás zajímá, jak velká hypotéka se stává cílem Čechů ve vybraném období, prozradíme Vám to.

ObdobíVýše hypotéčního úvěru
9/20192,36 milionů Kč
12/20192,54 milionů Kč
2/20202,62 milionů Kč
4/20202,65 milionů Kč
8/20202,79 milionů Kč
Víte, jak vysoké hypotéční úvěry si tak lidé berou?

Jak můžete vidět, tabulka prozrazuje, že hypotéka, respektive její hodnota neustále roste. Lidé si jednoduše půjčují čím dál více peněz. Právě z toho důvodu hraje ručení velice zásadní roli a není radno jej v žádném případě podceňovat.

Je možné ručení cizí nemovitostí?

Jestliže nemáte dostatečně hodnotnou nemovitost, hypotéka se Vám může svým způsobem vzdalovat. To lze eliminovat tím, že budete ručit cizí nemovitostí. Počítat ovšem musíte s tím, že to lze provést jedině se souhlasem majitele nemovitosti. A jaké další věci se Vám hodí, když se Vaším cílem má stát úspěšně schválená hypotéka?

Jaké jsou podmínky spjaté s nemovitostí v zástavě?

Obvykle musí jít o objekt na území České republiky zapsaný v katastru nemovitostí. Nemovitost musí mít přidělené číslo popisné nebo orientační.

Jak vysoká hypotéka je reálná v současné době?

V závislosti na různých faktorech máte možnost získat hypotéku do výše až 90 % hodnoty nemovitosti.

Co znamená zkratka LTV?

Jde poměr mezi výší hypotéčního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti. Například 80 % LTV znamená, že banka Vám půjčí 80 % hodnoty nemovitosti.

Jak zjistit, která hypotéka je nejvýhodnější?

K tomu můžete využít buď služeb hypotéčního poradce nebo vsadíte na online kalkulačky na internetu.

Jak zajistit ručení cizí nemovitostí?

Potřebujete k tomu příslušnou zástavní smlouvu podepsanou majitelem nemovitosti, a to ve Váš prospěch.