Neplacené volno: Spočítejte si dopady na výplatu i pojištění

Neplacené Volno Kalkulačka

Základní informace o neplaceném volnu

Tak vám řeknu, jak to s tím neplaceným volnem vlastně je. Když si ho vezmete, nedostanete ani korunu - žádnou výplatu, žádné benefity, prostě nic. Znám kolegyni, která si ho vzala na dva měsíce kvůli cestování po Asii. Předem ale netušila, co všechno to obnáší.

Nejhorší je to s tím zdravotním pojištěním. Musíte si ho platit sami, pokud tedy nejste třeba na rodičovské nebo nemáte jiný důvod, proč by ho za vás platil stát. A není to zrovna málo - 13,5 % z minimální mzdy vás může nemile překvapit.

Na co si dát největší pozor? Třeba na to, že se vám krátí dovolená. Kamarádka si vzala měsíc neplaceného volna a pak zjistila, že přišla o dva dny řádné dovolené. Taky se vám to nepočítá do důchodu - jako by ten měsíc vůbec nebyl.

Plánujete delší neplacené volno? Připravte si pořádnou finanční rezervu. Bez příjmu to může být pěkně náročné, zvlášť když musíte dál platit nájem, jídlo a k tomu ještě to zdravotní pojištění. Nedávno mi jeden známý říkal, jak si myslel, že měsíc bez výplaty zvládne v pohodě, ale pak byl rád, že měl našetřeno.

A pozor - když pak náhodou onemocníte nebo přijdete o práci, může vám neplacené volno zkomplikovat výpočet nemocenské nebo podpory v nezaměstnanosti. Všechno se totiž počítá jinak, když máte v historii neplacené volno.

Pamatujte, že zaměstnavatel vám nemusí neplacené volno schválit - není na něj nárok jako třeba na dovolenou. Je to vždycky o dohodě. A až se budete rozhodovat, dobře si to propočítejte. Někdy může být lepší využít běžnou dovolenou, i když ji máte placenou jen z části.

Výpočet čisté mzdy při neplaceném volnu

Vzít si neplacené volno není jen tak - pojďme si říct, jak to zamíchá s vaší výplatou. Každý den neplaceného volna ukrojí kus z vaší hrubé mzdy. Představte si to jako koláč rozdělený na 21,74 dílků (tolik je průměrně pracovních dní v měsíci) - kolik dílků vynecháte, o tolik menší výplatu dostanete.

A pozor, není to jen o menší výplatě! Během volna si musíte sami platit zdravotní pojištění, což většina lidí netuší, dokud je to nepřekvapí. Je to 13,5 % z minimální mzdy - peníze, které normálně řeší zaměstnavatel, ale teď je to na vás.

Z té menší hrubé mzdy se pak strhává sociální (6,5 %) a zdravotní pojištění (4,5 %). Zní to složitě? No, upřímně, trochu je. Jako když se snažíte poskládat puzzle, kde každý dílek něco znamená.

Věděli jste, že neplacené volno může zamávat i s dalšími výhodami? Stravenky, firemní benefity - to všechno může být najednou pryč. A kdybyste pak náhodou onemocněli, nemocenská bude také nižší, protože se počítá z menšího základu.

Než se do toho pustíte, zajděte za mzdovou účetní. Ta vám to spočítá na korunu přesně a řekne, co všechno musíte zařídit. Je lepší vědět dopředu, kolik vám zůstane v peněžence, než být pak nepříjemně překvapení.

Jasně, existují různé kalkulačky na internetu, ale upřímně? Nejlepší je probrat to s někým, kdo tomu rozumí. Každá situace je jiná a co platí pro kolegu, nemusí platit pro vás.

Vliv neplaceného volna na dovolenou

Neplacené volno není jen tak - má své háčky, které vám možná nikdo neřekl. Věděli jste, že když si vezmete 21 pracovních dní neplaceného volna, ukrojíte si tím jednu dvanáctinu své roční dovolené? To už stojí za zamyšlení.

Položka Standardní pracovní den Neplacené volno
Mzda 100% 0%
Zdravotní pojištění Hradí zaměstnavatel Hradí zaměstnanec (1.971 Kč/měsíc)
Sociální pojištění Hradí zaměstnavatel Neplatí se
Dovolená Nárok vzniká Nárok nevzniká
Pracovní doba Započítává se Nezapočítává se

Pojďme si to rozebrat na běžném příkladu. Představte si, že si chcete vzít dva týdny neplaceného volna třeba na cestu do Asie. Do výpočtu se vám započítá jen 10 pracovních dní - víkendy a svátky se nepočítají. Není to tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Tohle všechno má širší dopady, než jen na vaši dovolenou. Musíte myslet i na zdravotní pojištění - to si během neplaceného volna platíte sami. Nikdo nechce mít problémy s pojišťovnou, že?

Než se pro neplacené volno rozhodnete, zvažte, jestli nemáte ještě nějakou řádnou dovolenou. Ta je vždycky lepší varianta - dostanete zaplaceno a nemusíte řešit žádné krácení nároků.

Řekněme to na rovinu - když si vezmete neplacené volno na dva měsíce (asi 42 pracovních dní), přijdete zhruba o 3-4 dny dovolené z celkového ročního nároku. To už je docela významný zásah do vašich plánů, nemyslíte?

Proto je lepší si všechno dopředu propočítat a promyslet. Jasně, někdy člověk prostě nemá na výběr a neplacené volno je jediné řešení. Ale když už do toho jdete, měli byste vědět, do čeho přesně. Váš šéf by vám měl všechno vysvětlit, ale je dobré mít v tom sami jasno.

Zdravotní a sociální pojištění během volna

Neplacené volno zní lákavě, ale pozor na háček - pojištění si musíte řešit sami. Každý den neplaceného volna znamená povinnost zaplatit zdravotní pojištění ve výši 13,5 % z minimální mzdy. Jak na to? Vezmete minimální mzdu a vydělíte ji počtem dní v měsíci.

Co se týče sociálního pojištění, tam je to trochu jinak. Platit nemusíte, ale měli byste o tom popřemýšlet. Dobrovolné pojistné činí 28 % z vámi zvoleného základu - minimálně však ze čtvrtiny průměrné mzdy. Když nezaplatíte, nepočítá se vám to do důchodu. A kdo by chtěl mít v budoucnu nižší penzi, že?

Představte si, že si vezmete týden neplaceného volna. Denně vás vyjde zdravotní pojištění zhruba na 70 korun - to už je docela suma, co? Šéf musí tohle volno nahlásit pojišťovně do 8 dnů, takže se před tím nikam neschováte.

Dobrou zprávou je, že některých z vás se placení zdravotního pojištění netýká. Jste student, důchodce nebo na rodičovské? Stát to platí za vás. Stejně tak nemusíte nic řešit, pokud máte jiný příjem, třeba z podnikání nebo druhé práce.

Ať se v tom všem neztratíte, mrkněte na kalkulačku pro výpočet neplaceného volna. Hlavně nezapomeňte zaplatit do 8. dne následujícího měsíce, jinak vám naskočí penále - každý den prodlení znamená 0,05 % navíc.

Když si plánujete delší volno, zajděte si popovídat na pojišťovnu. Často umí pomoct se splátkovým kalendářem nebo najít jiné řešení. Je lepší všechno vyřešit dopředu, než později hasit problémy.

Náhrady mzdy a srážky ze mzdy

Neplacené volno není jen tak obyčejná věc - má to háček. Když si ho vezmete, nedostanete ani korunu a pracovní poměr se vlastně přeruší. Jasně, někdy to jinak nejde, ale měli byste vědět, do čeho jdete.

Představte si, že si vezmete měsíc neplaceného volna. Najednou musíte sami platit zdravotní pojištění, a to není zrovna malá částka. A co teprve když máte exekuce nebo splácíte půjčky? Všechno se zastaví, protože prostě není z čeho brát. No a pak se vrátíte do práce a šup - srážky jedou zase vesele dál.

Po návratu do práce se všechno vrací do starých kolejí, ale mezitím vám může utéct třeba nárok na nějaké dny dovolené. Když si vezmete neplacené volno na delší dobu, musíte počítat s tím, že přijdete o část dovolené - je to prostě matematika.

Myslíte, že vám to za to stojí? Každý den neplaceného volna se počítá a může ovlivnit i váš budoucí důchod. Proto je fakt důležité si všechno dobře propočítat. Není to jen o tom, že nebudete měsíc brát výplatu - jsou s tím spojené i další výdaje a následky.

Zaměstnavatel si musí všechno pečlivě evidovat - kdy jste odešli, kdy jste se vrátili, kolik vám má ještě zaplatit za odpracované dny. Je to docela složitá administrativa, ale to už není váš problém. Vy se hlavně musíte postarat o to zdravotní pojištění a připravit si finanční rezervu.

Než se do toho pustíte, zajděte si popovídat na personální nebo za mzdovou účetní. Oni vám to vysvětlí na konkrétních číslech a poradí, jak to celé zvládnout. Protože jedno je jisté - s neplaceným volnem si člověk musí umět poradit, aby ho později nepřekvapily nepříjemné důsledky.

Čas je nejcennější měna, kterou máme. Někdy musíme obětovat výdělek, abychom získali to, co penězi nelze koupit.

Radmila Vokáčová

Daňové dopady neplaceného volna

Neplacené volno není jen tak obyčejná pauza v práci - má to háček. Když si vezmete neplacené volno, ovlivní to vaši peněženku víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Představte si, že kromě toho, že nedostanete výplatu, musíte řešit i další věci.

Víte, co je asi největší překvapení? I když nepracujete, zdravotní pojištění musíte platit dál. V roce 2024 to dělá 2.352 Kč měsíčně. To není zrovna málo, že? A pozor - stačí si vzít třeba jen dva dny volna a už musíte zaplatit pojištění za celý měsíc.

Co se týče důchodu, dny na neplaceném volnu jsou jako by nebyly. Prostě se nezapočítají do odpracované doby. Když si vezmete delší neplacené volno, může to zamíchat i s daňovými slevami. Třeba ta na děti - když váš příjem klesne moc nízko, můžete o ni v tom měsíci přijít.

Máte děti ve školce? Pak by vás mohlo zajímat, že při delším neplaceném volnu můžete narazit i s uplatněním školkovného. A to samé platí třeba pro slevu na manželku nebo manžela při ročním zúčtování.

Je to jako domino - jedna věc ovlivní druhou. Proto je fakt důležité si všechno dobře propočítat. Někdy může být lepší sáhnout po klasické dovolené nebo sick days, pokud je máte k dispozici.

Než se do neplaceného volna pustíte, zamyslete se - opravdu nemůžete využít jinou možnost? Spočítejte si, kolik vás to bude stát nejen na výplatě, ale i na všech těch skrytých poplatcích. A hlavně si to naplánujte tak, abyste pak nemuseli řešit nepříjemné překvapení při pohledu na bankovní účet.

Kalkulace dnů a hodin neplaceného volna

Jak správně spočítat neplacené volno? Je to vlastně docela jednoduché, když víte, na co se zaměřit. Základem je počet 163,05 hodin - to je průměrný počet pracovních hodin v měsíci. Každý měsíc je ale jiný, někdy máme víc pracovních dnů, jindy míň.

Představte si třeba, že berete třicet tisíc hrubého. V tom případě jedna hodina vašeho času v práci vyjde zhruba na 184 korun. Tohle číslo je zásadní - podle něj se pak počítá, kolik vám strhnou za každou hodinu neplaceného volna.

Běžný pracovní den má osm hodin, ale pozor - někdo může mít zkrácený úvazek. To pak musíte počítat jinak. A co když si vezmete neplacené volno přes státní svátek? Nebojte, ten se nepočítá, stejně jako víkendy.

Někdy si člověk bere neplacené volno po kouskách - hodinu tam, dvě tady. V takovém případě se všechny hodiny sečtou a pak se teprve počítá celková srážka. Šéf si musí všechno pečlivě zapisovat, aby vám nestrhli víc, než mají.

Pozor ale na jeden důležitý háček - delší neplacené volno může zamíchat i s dalšími věcmi. Může vám ovlivnit dovolenou nebo třeba nemocenskou. Proto je fajn si tohle všechno předem zjistit, ať vás pak nic nepřekvapí.

Jasně, existují různé kalkulačky na internetu, které vám s výpočtem pomůžou. Ale vždycky je dobré si výsledek překontrolovat. Každá práce má svoje specifika a někdy je potřeba vzít v úvahu i další okolnosti.

Práva zaměstnance při čerpání neplaceného volna

Neplacené volno v práci není žádná legrace - pojďme si říct, co všechno potřebujete vědět. Základem je pochopit, že jde o dohodu mezi vámi a šéfem - není na ni automatický nárok. Když už se ale domluvíte, máte svá jasná práva.

Nebojte, o místo nepřijdete. Po návratu nastoupíte zpět na svou pozici za stejných podmínek jako předtím. Šéf vás nemůže vyhodit jen proto, že jste si vzali neplacené volno - to by bylo proti zákonu.

Co je potřeba pohlídat? Především zdravotní pojištění. Pokud nejste třeba student nebo rodič na mateřské, musíte si ho platit sami. Kolik? To snadno zjistíte pomocí kalkulačky pro neplacené volno - ať vás pak nic nepřekvapí.

Máte právo vědět do posledního detailu, jak to bude s penězi. Dovolená, stravenky, benefity - všechno se musí správně spočítat. Proto je fajn využít kalkulačku neplaceného volna, která vám ukáže přesná čísla.

Rozmysleli jste si to a chcete se vrátit dřív? Můžete o to požádat, ale šéf nemusí souhlasit. Proto si raději hned na začátku domluvte, jak by to šlo případně řešit.

Po návratu vám zůstanou všechny výhody, které jste měli předtím. Jasně, do dovolené se vám neplacené volno nepočítá, ale o postavení v práci nepřijdete.

Trvejte na tom, že dostanete všechno černé na bílém. Od kdy do kdy volno máte, jak to bude s pojištěním a další podmínky. Máte právo znát všechny finanční dopady do posledního detailu.

A ještě jedna věc - důvod vašeho volna je jen vaše věc. Šéf ho nesmí bez vašeho souhlasu nikomu říkat, pokud to přímo nevyžaduje zákon.

Výpočet dopadů na důchodové pojištění

Život někdy přináší situace, kdy potřebujeme delší pauzu od práce. Jenže tušíte, co takové neplacené volno udělá s vaším budoucím důchodem?

Každý měsíc na neplaceném volnu vám vlastně ukousne kousek z budoucí penze. Je to jako když přestanete platit nájem - ty měsíce se prostě nepočítají. A co hůř, stát po vás chce pro normální důchod 35 let pojištění. To je jako běh na dlouhou trať, kde každá pauza může znamenat, že doběhnete později.

Představte si třeba situaci, kdy se potřebujete půl roku starat o nemocného rodiče. Za každých 30 dní neplaceného volna přijdete o jeden měsíc důchodového pojištění. To se pak nepěkně nasčítá.

Naštěstí existuje záchranné lano - dobrovolné důchodové pojištění. V roce 2024 vás to vyjde na 2.891 Kč měsíčně. Není to málo, ale je to jako pojistka proti propadu důchodu v budoucnu. A víte, co je fajn? Můžete to doplatit i rok zpětně, kdybyste se rozmysleli později.

Před tím, než se vrhnete do neplaceného volna, si to pořádně propočítejte. Je to jako plánovat dovolenou - musíte myslet na všechny výdaje, i ty skryté. Někdy může být lepší vzít si třeba částečný úvazek místo úplného volna. Aspoň vám důchodový počítadlo úplně nezastaví.

Pamatujte, že v tomhle jste sami za sebe. Zaměstnavatel za vás během neplaceného volna neodvede ani korunu. Je to jako když si berete hypotéku - nikdo jiný to za vás nezaplatí.

Nejlepší je zajít si na sociálku a všechno si nechat vysvětlit. Oni vám řeknou, jak na to, aby vás jednou nečekalo nemilé překvapení v podobě nižšího důchodu.

Online kalkulačky pro neplacené volno

Neplacené volno může pořádně zamíchat s rodinným rozpočtem. Naštěstí dnes máme po ruce šikovné online kalkulačky, které nám ukážou, kolik nás to vlastně bude stát.

Představte si situaci - potřebujete si vzít měsíc volna kvůli péči o nemocného příbuzného nebo chcete prodloužit mateřskou. Stačí do kalkulačky zadat vaši hrubou mzdu a počet dní volna. Během pár vteřin zjistíte, s jakou částkou můžete počítat na výplatní pásce.

Víte, že během neplaceného volna musíte dál platit zdravotní pojištění? Moderní kalkulačky tohle všechno zohledňují. Navíc vám spočítají, jak se vám zkrátí dovolená, protože dny neplaceného volna se do ní nezapočítávají.

Je to jako mít po ruce osobního finančního poradce - zadáte pár čísel a hned víte, na čem jste. Kalkulačky se pravidelně aktualizují podle nejnovějších zákonů a daňových pravidel, takže se nemusíte bát zastaralých výpočtů.

Než se do neplaceného volna pustíte, projděte si pečlivě všechny položky. Nezapomeňte na příplatky nebo odměny, které běžně dostáváte. Přesné výsledky dostanete jen s přesnými údaji. A pokud si nejste něčím jistí, zajděte za mzdovou účetní - ta vám to vysvětlí do posledního detailu.

Pamatujte, že neplacené volno ovlivní nejen vaši peněženku teď, ale může mít dopad i na budoucí dávky nebo důchod. Proto je fajn vědět dopředu, do čeho jdete. S online kalkulačkou máte jasno během pár kliknutí.

Publikováno: 01. 06. 2025

Kategorie: právo