Výše úroků – Co všechno ji může ovlivnit?

Výše úroků bude asi tím prvním o co se budete zajímat, když se Vaším cílem stane nebankovní rychlá půjčka. A není se čemu divit, vždyť právě úroková sazba rozhoduje o tom, kolik ve výsledku přeplatíte peněz. Přesně z tohoto důvodu je třeba přistupovat k úroku zodpovědně. Například byste měli vědět, co všechno může ovlivnit jeho výši.

  • Typ konkrétní nebankovní půjčky.
  • Velikost požadovaného úvěru.
  • Celková bonita klienta.
  • Hodnota RPSN.
  • A další faktory.

Výše úroků a typ půjčky

Vše samozřejmě začíná typem zvoleného úvěru. Rychlá půjčka bude mít asi trochu jiný úrok nežli třeba hypotéka splatná na mnoho let. Právě krátkodobá rychlá půjčka je z pohledu výše úroků nákladnější než právě zmiňovaný hypotéční úvěr. A tak je to i v rámci ostatních půjček nejrůznějšího typu. Nemusí to být jen rychlá půjčka.

Výše úroků by měla být tím základním, na co se žadatel o úvěr zaměří. Vždy ve spojení s ostatními úvěrovými podmínkami.

Tereza B., Praha, úvěrová specialistka.

Co dalšího ovlivní úrok?

Vedle typu úvěru, jakými jsou rychlá půjčka a ostatní, je to také samotná výše. Velikost částky, o kterou máte zájme hraje v tomto směru značnou roli. A to vždy v kombinaci v délkou splatnosti. Kratší splatnost rovná se větší úrok, naopak delší splatnost snižuje úrok. O tom, že výše úroků funguje přesně tak, jak zmiňujeme se můžete přesvědčit na mnoha příkladech.

Dalším faktorem je bonita klienta. Výše úroků bude nižší za předpokladu, že spadáte do kategorie bonitních žadatelů. To znamená, že rychlá půjčka bude levnější pro ty, kdo mají bezproblémovou platební minulost, disponují dostatečně velkým příjmem a nemají žádné jiné úvěrové závazky. I tyto věci přispívají k přijatelnější velikosti úrokové sazby.

Nižší výše úroků – co Vám pomůže?

Jestliže Vás zajímá nebankovní rychlá půjčka a máte zájem o nižší úrok, můžete jej minimalizovat prostřednictvím ostatních věcí. Když například nemáte odpovídající bonitu, využijte spolužadatele nebo ručitele. Když bude bonitní on, uvidíte, že výše úroků se bude pohybovat tím správným směrem. To znamená, že klesne.

Velikost úrokové sazby může být ovlivněna mnoha faktory.

Statistické údaje o půjčkách

Pojďme si od výše úroků na chvíli odpočinout a zaměřme se na konkrétní produkty, jakými jsou rychlá půjčka další. V níže uvedené tabulce Vám přinášíme obecné statistické údaje spjaté primárně s tím, jak lidé touží po úvěrech, jako je rychlá půjčka a ostatní. I z těchto informací si můžete udělat představu o tom, jak je to s půjčkami v Česku.

PředmětHodnota
Objem úvěrů v roce 20163 991 miliard Kč
Kdy si lidé berou půjčky nejčastějiPondělí
V jakou hodinu o úvěry žádajíObvykle kolem 15 hodiny
Kolik dluží lidé do 24 letPrůměrně do 10 000 Kč
Kolik dluží průměrně důchodci29 000 Kč
Obecné informace spojené s nebankovními půjčkami.

I na takové věci, jaké jsou uvedené v tabulce má vliv výše úroků. Rychlá půjčka v odpovídající výší dokáže s podobnými seznamy poměrně rychle zatočit. Nutno podotknout, že tyto údaje se každoročně mění.

Výše úroků a hodnota RPSN

Jestliže Vás zajímá skutečná výše úroků, zaměřte se na hodnotu RPSN. Ta je uváděna také u produktu označovaného jako nebankovní rychlá půjčka. Tato roční procentuální sazba nákladů v sobě zahrnuje všechny poplatky spojené s daným úvěrem. Díky tomu má v podstatě tu nejvíce vypovídající hodnotu. A co dalšího by Vás v této souvislosti mohlo zajímat?

Jaké poplatky zahrnuje hodnota RPSN?

Do této hodnoty se promítá například pojištění schopnosti splácet, vedení úvěrového účtu, poplatek za sjednání půjčky, platba za převod finanční sumy a podobně.

Co je zkratka LTV?

Ta se využívá u hypoték a má vliv na výši úroků. Prozrazuje, jak vysoká částka Vám bude poskytnuta v souvislosti s hodnotou zastavěné nemovitosti.

Co může zhoršit moji bonitu?

Je to například negativní záznam v registru dlužníků, malý pravidelný příjem nebo jiné a doposud nesplacené úvěrové závazky, mezi něž patří rychlá půjčka.

Jaká je výše úroků u nebankovních půjček?

Díky první půjčce zdarma může začínat na 0 % a klidně překročí až 20 % u nevýhodných produktů.

Jaký je další tip pro snížení velikost úroků?

Praktická je například konsolidace půjček a refinancování úvěru.